MINI NOC KODOWANIA dla najmłodszych

Mini-programowanie i maksi-zabawa

16. września br. (piątek) odbyła się już 5-ta edycja bezpłatnych warsztatów programowania w ramach popularnego cyklu NOCY KODOWANIA organizowanych przez Centrum EDUKACJA dla wszystkich fanów programowania.

Programowania zyskuje wśród dzieci i młodzieży coraz większą popularność, o czym świadczy rosnące zainteresowanie wcześniejszymi edycjami NOCY KODOWANIA. Zapotrzebowanie na dobrze wykształconych programistów potwierdza to także współczesny rynek pracy. Prognozy zawodowe na kolejne lata wyraźnie pokazują, że dobrze przygotowany do pracy programista będzie cennym i poszukiwanym pracownikiem, dla którego drzwi do kariery w branży IT będą stały otworem.

W ramach MINI NOCY KODOWANIA nasi najmłodsi programiści wzięli udział w 3 warsztatach programowania:

scratch jr.pngSCRATCH JUNIOR – warsztaty przeznaczone  dla najmłodszych uczestników, obejmują naukę programowania dostosowaną do ich możliwości intelektualnych. W trakcie zajęć dzieci mogły poznać podstawy zasad programowania w formie gier i zabaw.

scratch_logo (1).jpg

SCRATCH – zajęcia przeznaczone dla młodszych uczestników, w trakcie których dzieci uczyły się tworzenia interaktywnych historyjek, gier i animacji. Scratch to nauka programowania przez zabawę.

Mindstorms_Logo.PNGLEGO MINDSTORMS
– zajęcia z wykorzystaniem programowalnych zestawów konstrukcyjnych robotów budowanych z klocków LEGO, które umożliwiają projektowanie i programowanie własnych robotów
LEGO oraz wydawanie im różnorodnych poleceń do wykonania.

wykrzyknik-w-kole_318-9577.jpgNauka programowania to nie tylko nauka komend programistycznych, zasad i metod pisania odpowiednich kodów, ale również zdobywanie miękkich umiejętności niezbędnych młodemu człowiekowi na każdym etapie kształcenia, takich jak:

- trening umiejętności rozwiązywania problemó
w,
- rozwijanie myślenia praktycznego i abstrakcyjnego,
- nauka wykrywania i korygowania błędów,
- rozwijanie umiejętności współ
pracy z innymi,
- nauk
a skupiania uwagi i cierpliwego poszukiwania właściwej drogi.

Specjalne podziękowania kierujemy do uczniów bielskiego Liceum Ogólnokształcącego EDUKACJA, którzy poprowadzili część warsztatów oraz zadbali o odpowiednią organizację i przebieg Mini Nocy Kodowania. Sukces naszego przedsięwzięcia jest także zasługą p. mgr Mai Wrzos, nauczycielki informatyki w LO EDUKACJA, która zadbała o merytoryczne wsparcie dla uczniów prowadzących warsztaty oraz poprowadziła zajęcia Scratch Junior.


MINI NOC KODOWANIA W MEDIACH

super-nowa.pl

Kurier Radia BIELSKO / nr 235

bielsko.biala.pl

Radio Bielsko

Galeria zdjęć z Mini Nocy Kodowania:

Mini Noc Kodowania_Centrum EDUKACJA (13).JPG

Mini Noc Kodowania_Centrum EDUKACJA (12).JPG

Mini Noc Kodowania_Centrum EDUKACJA (14).JPG

Mini Noc Kodowania_Centrum EDUKACJA (15).JPG

Mini Noc Kodowania_Centrum EDUKACJA (18).jpg

Zdjęcia: Paulina Sroka, Daniel Koźlik

Relacja z MINI NOCY KODOWANIA

Noce kodowania – w ich trakcie komputerowi zapaleńcy tworzą wspaniałe projekty dające radość oraz ułatwiające życie. Kiedy najlepiej zacząć uczyć się programowania lub, po prostu, je poznać? Oczywiście, że w najmłodszych latach naszego życia. W piątek, 16.09.2016 r., Centrum EDUKACJA dała szansę najmłodszym zapoznać się z tym światem. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali trzy warsztaty dla uczestników warsztatów programowania. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia na tabletach w języku SCRATCH JUNIOR. Dzieciaki same mogły tchnąć życie w animowanego kotka, zaprogramować kilka wykonywanych przez niego czynności lub nakręcić krótką historyjkę z jego animowanymi przyjaciółmi. Po zajęciach maluchy wybiegły z sali z okrzykami „Mamo, ja chcę jeszcze!”, które dało się słyszeć przez dłuższą chwilę po zajęciach. Nie tylko najmłodsi mieli się czym pochwalić. Starsi koledzy i koleżanki pod okiem Kacpra, ucznia II klasy Liceum Ogólnokształcącego EDUKACJA, zmagali się z nieco trudniejszym zadaniem, jakim jest programowanie w języku Scratch, z czym zresztą poradzili sobie znakomicie. Zarówno uczestnicy, jak i rodzice dzieci byli pod dużym wrażeniem wykonanych projektów. Trzecia grupa programistów zajęła się programowaniem robotów Lego. W tej grupie poprzeczka została zawieszona naprawdę wysoko. Uczestnicy samodzielnie złożyli roboty i zaprogramowali część wykonywanych przez nich czynności. Dzieciaki były zachwycone widząc, jak można połączyć zabawę z technologią. Roboty z klocków mogły zagrać muzykę, poruszać się i wykonać napisaną dla nich komendę. Mali goście bacznie obserwowali i wykonywali swoje zadania, ale również okazywali wielką radość, kiedy po raz pierwszy mogli pokierować robotem z tableta.
„Noc Kodowania była dla mnie olbrzymim wyzwaniem. Przyszło mi się zmierzyć z grupą dzieci młodszych o nawet 10 lat, które pragnęły poznać nowy język programowania. Jeden z prowadzących, Kacper, w ubiegłym roku stworzył z kolegą z klasy, system przeciwpożarowy informujący o włamaniu bądź dymie pojawiającym się w pomieszczeniu, a w piątek poprowadził zajęcia z programowania Scratch. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe wytłumaczyć dziecku, które jest w pierwszej klasie podstawówki,  jaką funkcję ma wstawić oraz jak i co edytować, aby osiągnąć oczekiwany rezultat na monitorze komputera. Do dzieci trzeba mówić prostym i zrozumiałym językiem, aczkolwiek Mini Noc Kodowania bardzo mi się podobała. Zdobyłem przez to wiele nowych umiejętności. Sądzę, że dzieciom już od najmłodszych lat trzeba tłumaczyć, co o czego można wykorzystać komputer, tablet czy telefon, ponieważ w obecnych czasach jest to tak samo ważne, jak umiejętność pisania, czy czytania. Mam nadzieję, że takich Nocy Kodowania będzie więcej.” - mówi Daniel, uczeń Liceum Ogólnokształcącego EDUKACJA.
To była już piąta NOC KODOWANIA zakończona pełnym sukcesem. Dzieci, które były na poprzednich edycjach zapowiedziały, że z pewnością przyjdą na kolejne warsztaty. Podobne zdanie mają goście, którzy uczestniczyli w Nocy po raz pierwszy. Już wkrótce zorganizowane zostaną regularne spotkania z programowaniem, które umożliwią wszystkim zainteresowanym lepsze poznanie możliwości  programu SCRATCH i tworzenia pierwszych, samodzielnych projektów.  
Paulina, Kl. I LO EDUKACJA

EDUKACJA - ALL RIGHTS RESERVED